WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Kapat

Ticari Defter ve Evraklar

Sonuçları Filtrele

Marka
  • Bayındır3
  • Dilman5
  • Gülpaş2
  • Lizy1
Limit:
11 sonuçtan 1 ile 11 arası görüntüleniyor.

Ticari Defter ve Evraklar

Özgür Bayındır Ticari Defterleri, Dilman Ticari Defterleri ve Gülpaş Ticari Defterleri de dahil olmak üzere defterler yazı yazmak veya not tutmak için kullanılabileceği gibi, farklı amaçlarla da kullanılabilirler. Ticari defterler, özellikle evrak işleri veya muhasebe işlemleri için kullanılır ve şirket içi resmi belgelerin tutulduğu yerlerdir. Borçlar, yapılan harcamalar, mali durum, alınan kararlar gibi resmi işlemler bu defterlere kaydedilir ve resmi bir evrak niteliği taşırlar.

Ticari Defter Çeşitleri

Kayıtlarınızı not aldığınız ticari defter, aynı zamanda kanunda yer alan hükümleri yerine getirmenizi kolaylaştırarak işlerinizin daha düzenli ve sistemli ilerlemesine olanak verir. Böylelikle ofis içerisinde oluşabilecek herhangi bir karışıklığı da engelleyerek sorumlu kişilerin güvenli bir ortamda çalışmasını sağlar. Sadece defter gözüyle bakmamanız gerektiğini çalışma ortamına sağladığı faydalar ve sükûnet üzerinden de anlayabilirsiniz. Tüm bunların yanında ofislerde kullanılan  ticari defter çeşitlerini aşağıda olduğu gibi özetleyebiliriz.

Defteri Kebir

Muhasebe kayıtlarını tutan defteri kebiri çok duymuşsunuzdur ancak çoğu kişi ne işe yaradığını bilmez. Muhasebenin kayıtlarını belli hesaplarla gruplandırır. Böylelikle aranan bilgiye daha hızlı ulaşılmasını sağlar.

Yevmiye Defteri (Muhasebe Defteri)

Muhasebe defteri olarak da bilinen yevmiye defteri oldukça popülerdir. Her türlü sektörün tüm işletmelerinde yer alır. Gün içinde yapılan maddi işlemlerin hepsi yevmiye defterindedir ve yapılan denetlemelerde  yapılan beyannamelerin  incelenmesini sağlar.

Ortaklar Pay Defteri

Çok öne çıkmayan bir ticari defter olur ancak miras paylarında kendisini gösterir. Çünkü içerisinde hisse bilgileri vardır. Hissedarların oranlarından, sermaye satışlarına kadar devir işlemlerini burada bulabilirsiniz.

Envanter Defteri

Stoklar, alınan ve verilen çek dökümleri, demirbaşlar, kasa sayımları gibi sayım yapılan verilerin kaydedildiği defterdir. Aynı zamanda şirketin büyüklüğüne göre içeriği dolgundur.

Damga Vergisi Defteri

Her şirketin ödemekle sorumlu olduğu damga vergisinin tutulduğu defterdir. İçerisinde yapılan sözleşmeler tutanakları yer alır. Bu tutanaklarla birlikte beyannamede bulunup vergi ödemesine gider.

Yönetim Kurulu Karar Defteri

Şirket içinde alınan kararlar çoğunlukla sözel bir şekilde ifade edildiği için adından anlaşılan bu defterde yönetim kurulunun kararları olur. Ayrıca alınan kararların önem seviyesine göre bu defterdeki bazı evraklar noterde onaylatılmaktadır.

Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defteri

İşletme üzerindeki tüm hissedarların bir araya gelerek yapmalarının zorunlu olduğu genel toplantı tüm hatlarıyla bu defterdedir. Toplantının ne zaman başladığı, hissedarların nasıl davet edildiği, toplantının gündemi, yaşananlar ve alınan kararlar buradadır.

Diğer Resmi Evraklar

İlk 7 maddede yer alan defterler dışında büyük ve çok hisseli işletmelerin ihtiyaç duymadığı birkaç ticari defter daha vardır. Bunlar: Çiftçi İşletme, İmalat ve İstihsal Vergisi, Serbest Meslek Kazanç, Nakliyat Vergisi, Yabancı Nakliyat Kurumlarının Hasılat defterleridir.

Memnuniyetiniz Garantimiz Altında!

Memnuniyetinizi garanti altına almak ve işyerinize değer katmak için belirlediğimiz bu 4 temel prensip doğrultusunda kendimize yüksek standartlar koyarak çalışır ve sürekli kendimizi geliştiririz.

Güven

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

Kalite

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

İş Birliği

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

Müşteri Odaklılık

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

OfisMaster Ayrıcalıkları?
Keşfedin!
Müşteri Hizmetleri 0850 885 15 25

Ofis ihtiyaçlarınızı tek bir noktadan kolayca karşılayabileceğiniz yepyeni bir platform! Türkiye’nin en yenilikçi kurumsal tedarik merkezi olarak markanıza farklılık, hız ve pratiklik kazandırıyoruz. Modern ve güvenli yazılım altyapısıyla yarattığımız sinerji, sahip olduğumuz uzmanlık ve tedarikçi ağımızla hizmet, satın alma ve lojistik alanlarında verimlilik sağlıyor ve ana işlerinize daha çok odaklanmanızı mümkün kılıyoruz. Yüksek satınalma gücümüz sayesinde en kalite ürünleri en rekabetçi fiyatlara sunarak zaman, maliyet ve işgücünden tasarruf etmenizi sağlıyoruz. Farklı kategorilerde binlerce ürün sizleri bekliyor!

ÇAĞRI MERKEZİ

0850 885 15 25

OfisMaster.com © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır