WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Kapat

Teknik Çizim Kalemleri

Sonuçları Filtrele

Marka
 • Bigpoint24
Limit:
24 sonuçtan 1 ile 24 arası görüntüleniyor.

Teknik Çizim Kalemleri

Kalem türleri içinde kendisine has bir alan oluşturan Bigpoint Teknik Çizim Kalemleri, birçok meslek grubuna hizmet vermektedir. Teknik çizim kalemleri genel olarak tasarım veya sanat ile haşır neşir olan kimseler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle mimarlar ve mühendisler tarafından büyük bir sıklıkla kullanılmaktadır. Teknik çizimler genellikle hassas çizimlerdir. Bundan dolayı çoğu zaman kaliteli kalemler kullanmak gerekmektedir. Bu tür kalemler kalınlığı değişmeyen ve sabit şekilde ilerleyebilen çizgiler oluşturmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu ihtiyaç teknik çizimin en temel ihtiyacıdır. Yalnızca mimarlar veya mühendisler değil birçok farklı meslek grubu da Bigpoint Teknik Çizim Kalemleri kullanmaktadır. Örneğin grafik tasarımcılar da bu kalem büyük bir oranda tercih etmektedir. Bu meslek grubu tamamen dijitalleşmiş bir durumdadır. Fakat tasarımlarını dijital ortama aktarmadan önce ilk olarak kâğıtlarda taslak şekilde hazırlamaktadır. Bu aşamada birçoğu Bigpoint Teknik Çizim Kalemleri kullanmaktadır.

Bunun dışında karikatür çizmek isteyen bireyler de bu kaleme ihtiyaç duymaktadır. Bu kalem sahip olduğu özellikler sayesinde oldukça hassas çizgiler çıkarmaktadır. Çizim ile uğraşan bireyler de bu hassasiyete ihtiyaç duymaktadır. Özellikle karikatür çizen ve her bir çizgisi bir şeyler anlatan bir alanda böyle kalemlere oldukça sık ihtiyaç duyulmaktadır.

Hem mimarlık ve mühendislik öğrencileri tarafından hem de diğer profesyonel meslek grupları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bunların yanında yalnızca hobi olarak bir şeyler çizmeyi seven kişiler de rahatlıkla kullanacaktır. Sahip olduğu kaliteli mürekkepler ve uçlar sayesinde çizmiş olduğu çizgiler uzun süreler boyunca canlılığını ve kalıcılığını korumaktadır.

Teknik Çizim Kalemleri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çizim kalemleri alırken en çok dikkat etmeniz gereken şey mürekkebinin sızdırmıyor olmasıdır. Özellikle teknik çizim kalemleri satın alırken ucuza kaçarak kalitesiz bir markadan alırsanız muhtemelen yapacağınız bir çizimde içinde barındırdığı mürekkebi sızdıracaktır. Buna bağlı olarak o an yapmakta olduğunuz çalışma berbat olacaktır. Eğer bir portre çiziyorsanız portreniz ya da bir proje hazırlıyorsanız projeniz gerçek anlamıyla kullanılamaz hâle gelecektir. Bundan dolayı kesinlikle ama kesinlikle kaliteli bir marka bularak bu markadan kaleminizi satın almanız tavsiye edilmektedir.

Bu kalem türleri yalnızca kâğıtlar için üretilmemektedir. Aynı zamanda porselen gibi ser ve kaygan alanlara da çizim yapma şansınız bulunmaktadır. Faka her teknik kalem her alana çizim yapmanıza olanak tanımaz. Bütün alanlar için farklı türde kalemler bulunmaktadır. Porselen gibi sert ve kaygan bir zemine çizim yapmak istiyorsanız genellikle sert uçlu türlerini tercih edebilirsiniz.

Teknik çizimler oldukça detaylı çizimlerdir ve kusursuz olması gerekmektedir. Kusursuz şekilde çizim yapabilmek için de bu kalem türlerine ihtiyaç duyarsınız. Yapacağınız bir hata muhtemelen projenizi alt üst edecektir. Bundan dolayı doğru kalem seçimini yapmanız son derece önemlidir.

Teknik Çizim Kalemleri Çeşitleri

Grafik tasarım ve dijital çizim alanları oldukça büyük popülerliğe ulaşmasına rağmen bu kalem türü önemini hâlen hissettirmektedir. Bazen projelerin ve tasarımların kâğıt ortamda bulunması gerekir. İşte bu gibi durumlarda bu kalem türü yardımınıza koşmaktadır. Teknik çizim kalemleri olmasaydı muhtemelen günümüzde kâğıda aktarılması gereken projelerin büyük bir çoğunluğu yanlış veya eksik aktarılacaktı.

Tabii ki çizimi tek başına bu kalem yapmıyor. Yani sizin de yeterli donanım ve yeteneğe sahip olmanız gerekiyor. Fakat en az yetenek ve donanım kadar önemli bir konu varsa o da doğru kalem türünü seçmek olacaktır.

Bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere teknik çizim kalemleri birbirinden farklı özelliklerde üretilmektedir. Kimisi yumuşak uçlu, kimisi sert uçludur. Kimisi ince uçlu kimisi ise kalın uçludur. Bundan dolayı ihtiyacınıza göre bir seçim yapmanız gerekmektedir.

Yumuşak uçlu kalem tercih etmek isteyen kullanıcılar kalem üzerinde ‘B’ etiketini aramalıdır. Sert uçlu kalem arayan kişiler ise ‘H’ etiketini aramalıdır.

Kalınlık skalası ise aşağıda belirtildiği gibidir. Bu skaladaki rakamlar büyüdükçe sertlik ve yumuşaklık değerleri de büyümektedir:

 1. H
 2. 2H
 3. 3H
 4. 4H
 5. HB
 6. F
 7. B
 8. 2B
 9. 3B
 10. 4B
 11. 5B
 12. 6B

Yukarıda belirtilen skalaları dikkate alarak satın almanız tavsiye edilmektedir. ‘H’ etiketi genel olarak sert ve kalın olarak bilinmektedir. ‘B’ etiket ise biraz daha yumuşak ve koyu renkli olarak bilinmektedir. Yanında verilen numaralar ise bu kalınlık, sertlik, yumuşaklık ve koyuluk gibi değerlerin derecesini belirtmektedir.

Memnuniyetiniz Garantimiz Altında!

Memnuniyetinizi garanti altına almak ve işyerinize değer katmak için belirlediğimiz bu 4 temel prensip doğrultusunda kendimize yüksek standartlar koyarak çalışır ve sürekli kendimizi geliştiririz.

Güven

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

Kalite

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

İş Birliği

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

Müşteri Odaklılık

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

OfisMaster Ayrıcalıkları?
Keşfedin!
Müşteri Hizmetleri 0850 885 15 25

Ofis ihtiyaçlarınızı tek bir noktadan kolayca karşılayabileceğiniz yepyeni bir platform! Türkiye’nin en yenilikçi kurumsal tedarik merkezi olarak markanıza farklılık, hız ve pratiklik kazandırıyoruz. Modern ve güvenli yazılım altyapısıyla yarattığımız sinerji, sahip olduğumuz uzmanlık ve tedarikçi ağımızla hizmet, satın alma ve lojistik alanlarında verimlilik sağlıyor ve ana işlerinize daha çok odaklanmanızı mümkün kılıyoruz. Yüksek satınalma gücümüz sayesinde en kalite ürünleri en rekabetçi fiyatlara sunarak zaman, maliyet ve işgücünden tasarruf etmenizi sağlıyoruz. Farklı kategorilerde binlerce ürün sizleri bekliyor!

ÇAĞRI MERKEZİ

0850 885 15 25

OfisMaster.com © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır