WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Kapat

Kalem Uçları

Sonuçları Filtrele

Marka
 • Faber Castell2
 • Rotring2
 • Tombow3
Limit:
7 sonuçtan 1 ile 7 arası görüntüleniyor.

Kalem Uçları

Rotring Kalem Uçları ve Tombow Kalem Uçları, gündelik hayatımızın birçok yerinde kullanılan kalemlerin önemli bir parçasıdır. İnsanların aklına kalem deyince genellikle okul gelse de ofis, iş yeri ve daha birçok alanda bu kalemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı kalemlerin üretim aşamasında kendisinden ucu vardır veya bu uçlar kalemin gövdesine gömülü olarak üretilir. Fakat bazı kalemlerin ucun harici olarak üretilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kalemi tek başına satın almak yeterli olmayabilir, yanında Rotring Kalem Uçları veya Tombow Kalem Uçları da satın alınması gerekebilir. Bu uçların takıldığı kalemler halk arasında "uçlu kalem" olarak bilinse de asıl adı "mekanik kalem"dir. Bu ismi almasındaki temel sebep, üzerinde bulunan kapağın basılabilir olmasından kaynaklanmaktadır, yani basit bir mekanik sistemden oluşmaktadır. Bu kalemler birçok farklı alanda ve farklı insanlar tarafından kullanıldığı için oldukça yaygınlaşmıştır. Bu kalem uçlarının birbirinden farklı olarak üretilmesinin bir amacı bulunmaktadır. Dünya üzerinde bulunan insanların neredeyse tamamı birbirinden farklı ve benzersiz bir el yazısına sahiptir. Buna bağlı olarak herkesin farklı şekilde uçlar kullanması gerekmektedir. Herkesin yazı stili ve bir yazıdan aradığı farklı olduğu için bu şekilde uçlar üretilmiştir. Bu uçlar arasından size en uygun olanını kendiniz deneyerek seçebilirsiniz.

Kalem Uçları Kaç Çeşittir?

Birbirinden farklı birçok kalem ucu bulunmaktadır. Bundan dolayı kullanıcıların zaman zaman kafası karışmaktadır. Hangi ucun kendisine göre olduğunu bilmeyen kullanıcılar bu uçlar arasından hangisini seçeceği konusunda zorluk çekmektedir. Sizlere fikir olabilmesi açısından aşağıda kalem uçları sıralanmıştır:

 1. 0.5 mm
 2. 0.7 mm
 3. 0.9 mm
 4. 1.0 mm
 5. 2.0 mm

Yukarıda sıralanan uçlar klasik bir mekanik kalemde kullanılan uçlardır. Bu uçlar yukarıdan aşağıya doğru kalınlıklarını simgeler. En üst kısımda bulunan 0.5 mm uç yaygın olan uçlar arasındaki en ince uç çeşididir. Bundan dolayı oldukça narin ve hassastır. Kolay kırılabilir. Eğer çok fazla uçlu kalem kullanma geçmişiniz yoksa ve ilk defa uçlu kalem kullanacaksanız biraz daha ortalama kalınlığa sahip bir uç tercih etmenizi tavsiye etmekteyiz. Yukarıdaki uçlara ek olarak bir de harf şeklinde sıralanan uçlar bulunmaktadır. Harf şeklinde sıralanmalarının nedeni hem sertliği hem de renk koyuluğunu simgelediğinden dolayıdır. Yani bu sıralamada temel kriter sertlik ve renk koyuluğudur.

 1. F
 2. H
 3. 2H – 9H
 4. HB
 5. B
 6. 2B – 9B

Yukarıda sıralanan kriterler sıralamadan önce belirtildiği üzere sertlik ve renk koyuluğunu simgelemektedir. Bundan dolayı ilk aşamada hangi kalınlıkta ucu tercih edeceğinize karar vermelisiniz, ardından sertlik ve renk koyuluğu seçimini yapmanız gerekmektedir. Bu renk ve sertlik harfleri genellikle satılan uç kutularının üzerinde bulunmaktadır. Bu sayede kolaylıkla kalem uçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğru Kalem Ucu Seçimi

Kullanıcılar için en önemli nokta doğru kalem seçimidir. Bundan daha önemli bir nokta varsa o da doğru kalem ucu seçimi olmaktadır. Mekanik kalemlerde kalem ile kalem ucunun uyumlu olması gerekmektedir. Yani 0.5 mm olan bir ucu 0.7 mm için tasarlanmış olan bir kaleme takmanız mümkün değildir. Daha doğrusu ucu takmanız mümkündür fakat kullanmanız mümkün değildir. 0.5 mm ince çaplı bir uç çeşididir fakat 0.7 mm genişliği ucun genişliğinden büyük olacağı için mekanik kalemin kapağına bastığınız an ucun tamamı çıkacaktır. Bundan dolayı yazma işlemini gerçekleştirmeniz söz konusu değildir.

Uygun uç çeşidini bulduktan sonra dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu uçlar bittikten sonra aynı kriterlere sahip olan uçları tekrardan satın almanız mümkündür. Kurşun kalemde olduğu gibi kalem değil ucunuz bitmektedir. Böyle bir durumda kaleminiz dururken çok daha az maliyetli kalem uçları satın alabilirsiniz.

Doğru kalem ucu seçimine gelecek olursak bu noktada yardımcı olabilmemiz çok da mümkün olmamaktadır. Doğru kalem ucunu yalnızca siz deneme yanılma yolunu kullanarak seçebilirsiniz. Bunun için çevrenizde bulunan insanlardan yardım alabilir ve kalemlerini deneyebilirsiniz. Sizin yazı stilinize ve tarzınıza göre doğru kalem ucunu seçerek satın alabilirsiniz. Daha sonra şık tasarıma sahip sağlam bir mekanik kalem satın alarak bu ikiliyi uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Çoğu insan mekanik kalemlerin sağlam olmadığını düşünse de bu tamamen yanlış ürün seçiminden ve kullanımından dolayı doğan bir sıkıntıdır.

Memnuniyetiniz Garantimiz Altında!

Memnuniyetinizi garanti altına almak ve işyerinize değer katmak için belirlediğimiz bu 4 temel prensip doğrultusunda kendimize yüksek standartlar koyarak çalışır ve sürekli kendimizi geliştiririz.

Güven

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

Kalite

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

İş Birliği

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

Müşteri Odaklılık

Her alanda en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmak için çalışırız.

OfisMaster Ayrıcalıkları?
Keşfedin!
Müşteri Hizmetleri 0850 885 15 25

Ofis ihtiyaçlarınızı tek bir noktadan kolayca karşılayabileceğiniz yepyeni bir platform! Türkiye’nin en yenilikçi kurumsal tedarik merkezi olarak markanıza farklılık, hız ve pratiklik kazandırıyoruz. Modern ve güvenli yazılım altyapısıyla yarattığımız sinerji, sahip olduğumuz uzmanlık ve tedarikçi ağımızla hizmet, satın alma ve lojistik alanlarında verimlilik sağlıyor ve ana işlerinize daha çok odaklanmanızı mümkün kılıyoruz. Yüksek satınalma gücümüz sayesinde en kalite ürünleri en rekabetçi fiyatlara sunarak zaman, maliyet ve işgücünden tasarruf etmenizi sağlıyoruz. Farklı kategorilerde binlerce ürün sizleri bekliyor!

ÇAĞRI MERKEZİ

0850 885 15 25

OfisMaster.com © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır